2011′in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

2011 yılının en popüler WordPress eklentilerini bu yazıda derledik.

2011′de en çok kullanılan wordpress eklentilerini bu yazıda açıklamalarıyla birlikte bulabilirsiniz.

1. All in One SEO Pack (9,554,284 defa indirildi)

2011 wordpress eklentileri 2011in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

All in One SEO Pack eklentisi, WordPress blogunuzu Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorları için optimize eder. Böylece blogunuzda yazmış olduğunuz yazı, arama motorları tarafından daha hızlı indekslenir ve daha yazı içeriğiniz daha iyi algılanır. Bu durum size daha çok ziyaretçi ve dolayısıyla daha çok avantaj sağlar.

İlerleyen zamanlarda All in One SEO Pack eklentisinin kullanımı ile ilgili daha ayrıntılı bir yazıya WPDestek’te yer vereceğim.

2. Akismet (7,402,206 defa indirildi)

akismet wordpress eklentisi 2011 2011in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

WordPress tarafından geliştirilen ve WordPress kurulumu ile birlikte gelen Akismet eklentisinin görevi blogunuza yapılan yorumların spam olup olmadığını anlamak. Akismet eklentisi, blogunuza yapılan yorumları kendi sunucusuna gönderip algoritmaya göre değerlendiriyor ve eğer spam olduğunu anlarsa bu yorumu sizin kontrolünüze bırakmadan istenmeyen olarak işaretliyor.

WPDestek‘te de kullanmış olduğum Akismet eklentisi, Ekim ayında 1,051, Kasım‘da 873 ve Aralık‘ta 1,276 adet spam yorum yakaladı. Spam yorumları yakalama konusunda çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3. Google XML Sitemaps (6,706,394 defa indirildi)

Google XML Sitemaps eklentisi, WordPress blogunuzdaki yazılar ve sayfalar için XML formatında site haritası oluşturur. Bu site haritası, siz her yazı yazdığınızda güncellenir ve yeni yazınız site haritasına otomatik olarak eklenir.

Site haritalarının amacı, arama motorlarının sitenizdeki yazı ve sayfaları kolayca bulmasını ve yeni bir yazı eklendiğinde çabucak haberdar olmasını sağlamaktır. Bütün siteyi kontrol etmek yerine site haritasını kontrol etmek daha kolay olacağından, arama motorları site haritalarını daha çok kontrol ederler.

Google XML Sitemaps eklentisi, WordPress blogunuz için Google ile tam uyumlu site haritası oluşturur.

4. Contact Form 7 (5,493,199 defa indirildi)

contact form 7 2011in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

Contact Form 7 eklentisi, blogunuza iletişim formu eklemenizi sağlayan bir WordPress eklentisi. Ajax desteği, Captcha koruması ve Akismet eklentisi desteğiyle spam koruması mevcut.

Contact Form 7 eklentisini Türkçe dil desteğiyle kullanabilirsiniz. Eklentinin Türkçe dil çevirisinde Roman Neumuller, Hasan Yılmaz ve Emin Buğra Saral‘ın katkısı var.

5. NextGEN Gallery (4,417,546 defa indirildi)

nextgen gallery 2011in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

NextGEN Gallery, WordPress ile tam uyumlu bir resim galerisi eklentisi. NextGEN Gallery‘yi bu kadar popüler yapan, diğer galeri eklentilerine göre çok daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip.

Slideshow özelliği, javascript animasyonları, albüm ve tema (görünüm) özelliği bunlardan birkaçı.

NextGEN Gallery‘yi blogunuza kurduktan sonra, buradan Türkçe dil dosyasını indirip eklentiyi Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

6. WordPress.com Stats (2,845,631 defa indirildi.)

WordPress.com Stats eklentisi, WordPress.com bloglarındaki istatistik özelliği WordPress kurulumunuzda kullanabilmenizi sağlayan bir eklenti. WordPress tarafından geliştirilen bu eklenti, Google Analytics kadar detaylı değil fakat yazılarınızın okunma sayısını, günlük blogunuzun okunma sayısını ve ziyaretçilerin hangi kelimeleri arayarak veya hangi sitelerden geldiğini öğrenmeniz için yeterli bir eklenti.

Eklenti istatistik bilgilerini sizin sunucunuzda değil, WordPress.com sunucularında sakladığından blogunuza yük olmaz ve yavaşlatmaz. Ayrıca bu eklenti daha sonra WordPress JetPack eklentisine dahil edildi. Jetpack eklentisinin kullanımı hakkında videolu anlatımı burada paylaşmıştım.

7. WPtouch (2,816,319 defa indirildi.)

wptouch eklentisi wpdestek 2011in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

WPtouch eklentisi, blogunuza dokunmatik ekranlı bir blogdan girildiğini anladığında blogunuzu dokunmatik ekranlar için özel olarak tasarlanmış bir tema ile gösteriyor. Bu da blogunuzu bir iPhone uygulaması gibi gösteriyor ve dokunmatik ekranlı telefondan blogunuzda dolaşmayı çok kolaylaştırıyor.

Eğer ziyaretçileriniz isterse, blogunuzun normal görünümüne de geçiş yapabiliyor. Yönetim panelinizden dokunmatik ekranlar için görünen temada değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca eklenti ile gelen tema, normal temanızı kesinlikle etkilemiyor ve değişiklik yapmıyor.

WPtouch eklentisi iPhone, iPod touch, Android, Palm Pre, Samsung touch ve BlackBerry Storm/Torch cihazlarını destekliyor.

Yandaki görselde eklentinin iPhone’daki örnek bir görünümünü görebilirsiniz.

8. WP Super Cache (2,787,586 defa indirildi.)

WP Super Cache eklentisi dinamik yapıdaki WordPress blogunuzu statik html yapısına çevirir.

Peki bu ne demek?

WordPress blogunuz, her sayfa yüklenişinde sunucunuzdaki veritabanına bağlanır ve sayfadaki yazıları, bilgileri hazırladıktan sonra sayfa ekrana yüklenir. Ancak bu işlem her sayfa gösteriminde tekrarlandığından hem blogunuzun sayfaları geç yüklenir hem de çok ziyaretçisi olan bloglarda sunucuya aşırı yükleme olur.

Fakat WP Super Cache eklentisi, dinamik yapıdaki blogunuzu sadece ziyaretçiler ve blogunuza yorum yapmamış kişiler için statik yapıya çevirir. Bilgileri bir defa çeker ve sayfayı html dosyası olarak barındırır. Daha sonra ziyaretçiler bu sayfaya girerken yeniden veritabanı sorguları ve diğer işlemler gerçekleştirilmez. Böylece hem sunucu yükü azalır hem de sayfalarınız daha hızlı yüklenir.

İlerleyen zamanlarda bu eklentinin detaylı kullanımı hakkında bir anlatım hazırlayacağım.

9. Google Analytics for WordPress (2,632,454 defa indirildi.)

WordPress için Google Analytics isimli bu eklenti, Google Analytics uygulamasını bloguzdan takip etmenizi ve blogunuzdaki meta bilgileri Analytics yazılımında kullanmanızı sağlıyor.

Eklentiyi kurduğunuzda Analytics ile blogunuzdaki dış linklere tıklanma oranını ve dosya indirme oranını takip edebilirsiniz. Ayrıca kategori ve yazara göre yazı gösterim oranını da takip etmenize olanak tanıyor.

Eklentinin daha bir çok özelliği var. Aşağıdaki videodan eklentinin tanıtımını görebilirsiniz. Ücretsiz bir eklentidir.

10. WP-PageNavi (2,154,113 defa indirildi.)

wp pagenavi wordpress eklenti wpdestek 2011in En Popüler 10 WordPress Eklentisi

WP-PageNavi eklentisi, WordPress’in varsayılan “önceki sayfa” – “sonraki sayfa” özelliği yerine sayfa numaraları ile sayfalama özelliği getiren bir eklenti.

Eklentinin kurulumu biraz zahmetli. Tema dosyalarınızı yedekledikten sonra aşağıdaki kodları bulun:

<div class="nav-previous"><?php next_posts_link( __( '<span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts', 'twentyten' ) ); ?></div>
<div class="nav-next"><?php previous_posts_link( __( 'Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>', 'twentyten' ) ); ?></div>

Daha sonra bu kodları aşağıdaki kod ile değiştirin:

<?php wp_pagenavi(); ?>

Böylece eklenti blogunuzdaki yazıları sayfalayıp sayfa numaraları gösterecek. Eklentinin css stil dosyasını düzenleyerek sayfalama butonlarının görünümünü düzenleyebilirsin. Eğer css bilginiz yoksa, PageNavi Style eklentisini kurup hazır stillerden birini seçebilirsiniz.

Yeni yılda tüm bloggerlara başarı dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s